Keď automat často vyhráva, je predsa menej riskantný, nie?
Nie nevyhnutne – a najkrajšie to ukazujú vlastné údaje štúdií. Pri hre What The Fox Megaways od Red Tiger prinesie nejakú výhru 37,70 % zatočení, a predsa ju štúdio zaraďuje na najvyšší stupeň svojej škály, volatilitu „Insane“. Double Stacks od NetEnt naopak vypláca iba v 16,00 % kôl a má zaradenie „Medium“.
Častý zásah teda neznamená pokojnú jazdu. Mnohé výhry sú menšie ako stávka a veľká časť návratnosti automatu sa sústreďuje do niekoľkých zriedkavých, veľkých udalostí.
Volatilita, hit rate, strop: čo z toho čo meria?
| Pojem | Čo meria | Čo ti nepovie |
|---|---|---|
| Volatilita (rozptyl) | Ako veľmi sa výsledky rozptyľujú okolo priemeru: rovnomerné malé výhry alebo dlhé ticho a zriedkavé veľké údery. | Kedy príde veľká výhra. |
| Frekvencia výhier (hit rate) | V koľkých percentách kôl padne výhra akejkoľvek veľkosti – aj menšia ako stávka. | Či je výhra väčšia ako stávka. |
| Maximálna výhra | Koľkonásobok stávky je najvyššia možná výplata v jednom kole alebo bonuse. | Či ju reálne niekedy dosiahneš. |
Obraz dávajú až tieto tri čísla spolu. Volatilita je súhrnný štítok štúdia, hit rate je „rytmus“ a strop ukazuje, aká časť návratnosti môže byť zabalená do zriedkavých vrcholov. O RTP, ku ktorému sa všetky vzťahujú, hovorí lekcia o RTP a výhode kasína.
Štyri sloty od NetEnt a Red Tiger vedľa seba
Čísla pochádzajú z oficiálnych stránok štúdií. Nastavenie RTP, ktoré beží na Dukat.bet, nie je verejné, preto aktuálnu hodnotu vždy hľadaj v informačnom paneli hry.
| Hra | RTP | Volatilita | Frekvencia výhier | Max. výhra |
|---|---|---|---|---|
| Willy's Hot Chillies (NetEnt) | 96,00 % | Medium | 21,00 % | 1 000× |
| Double Stacks (NetEnt) | 96,10 % | Medium | 16,00 % | 1 700× |
| Dragons Clusterbuster (Red Tiger) | 95,78 % | Extreme | 35,04 % | 7 931× |
| What The Fox Megaways (Red Tiger) | 95,66 % | Insane | 37,70 % | 10 487× |
Všimni si: dva automaty s Medium majú najnižší hit rate, no ich strop je skromný. Dva extrémne automaty často niečo dajú, ich strop je však niekoľkonásobkom stropu Medium automatov. Nie je to protirečenie. Mechaniky cluster a Megaways vytvárajú množstvo drobných výhier, často menších ako stávka, a veľká výplata prichádza zo zriedkavých reťazí s násobičmi – pri What The Fox napríklad wildy na celý valec každý zvlášť násobia spôsoby výhry až 7×.
Willy's Hot Chillies ukazuje opačný extrém. Napriek stohovaným wildom s násobičmi a funkcii Willy's Hot Wheel drží strop 1 000× výkyvy na uzde.
Aká veľká je priemerná výhra? Delenie, ktoré za teba nápoveda neurobí
Ak poznáš RTP a hit rate, jediným delením zistíš, koľkonásobok stávky prinesie v priemere jedno výherné kolo: RTP ÷ hit rate.
| Hra | Výpočet | Priemerná výhra na jeden zásah | V priemere jeden zásah každých toľko kôl |
|---|---|---|---|
| Double Stacks | 96,10 ÷ 16,00 | asi 6,0× | asi 6,3 |
| Willy's Hot Chillies | 96,00 ÷ 21,00 | asi 4,6× | asi 4,8 |
| Dragons Clusterbuster | 95,78 ÷ 35,04 | asi 2,7× | asi 2,9 |
| What The Fox Megaways | 95,66 ÷ 37,70 | asi 2,5× | asi 2,7 |
Lenže ide o priemer a pri extrémnych automatoch ho ťahajú nahor zriedkavé obrovské výhry. Typický zásah vo What The Fox preto zostáva hlboko pod 2,5×, často aj pod stávkou. Pri Medium automate sú typický a priemerný zásah bližšie k sebe.
Priemer tu zavádza, rozhoduje typická hodnota.
Medium, Extreme, Insane – a kde je spodok zoznamu?
NetEnt a Red Tiger používajú slovnú škálu: Medium, High, Extreme, Insane. Stupeň „nízka“ na tejto škále neexistuje, Medium je najnižšia priečka. Ak teda niekde čítaš o „automate NetEnt s nízkou volatilitou“, nejde o zaradenie od štúdia.
Iní výrobcovia uvádzajú čísla (napríklad päťstupňovú škálu), ikony alebo vôbec nič. Rôzne škály sa nedajú jedna na jednu prepočítať: štítok „High“ jedného štúdia nemusí zodpovedať štvorke iného. Preto porovnávaj iba v rámci jedného štúdia, alebo si daj vedľa seba surové čísla.
Päť tvrdení o výkyvoch: pravda, či nie?
| Čo si mnohí myslia | Ako to je naozaj | Ako si to overíš |
|---|---|---|
| Vysoký hit rate = nízke riziko. | What The Fox Megaways má aj s 37,70 % zaradenie Insane. | V informačnom paneli sú hit rate a volatilita dva samostatné riadky – prečítaj oba. |
| Automat s Medium vypláca často. | Double Stacks je Medium, a predsa vyhrá zhruba len každé šieste kolo. | V demo režime spočítaj, koľko zo 60 zatočení prinieslo čokoľvek. |
| Maximálna výhra je to, s čím môžeš reálne rátať. | Strop je zriedkavý vrchol, väčšina hráčov ho nikdy nedosiahne. | V nápovede si pozri, aké podmienky strop vyžaduje (bonus, násobiče, plná mriežka). |
| S vyššou stávkou príde veľká výhra skôr. | Stávka šance nemení, iba zväčšuje výkyvy v eurách. | Porovnaj násobiče v nápovede pri dvoch úrovniach stávky: sú rovnaké. |
| Extrémny automat sa po čase „vyrovná“. | Kolá sú nezávislé, ticho žiadne výhry nezhromažďuje. | V dlhšej sérii v demo režime si zapisuj, čo prichádza po úsekoch bez výhry. |
Na takéto výpočty sa demo hodí, dáva však iba pocit, nie meranie – viac o tom píše lekcia o hraní v demo režime.
Dvadsať eur, dva automaty: kde sa peniaze minú skôr?
Cvičenie s vymyslenými číslami – nejde o údaje Dukat.bet:
Renáta hrá s rozpočtom 20 eur a stávkou 0,20 eura. Vyberá si z dvoch vymyslených automatov, oba majú RTP 96 %:
- Automat „A“: základná hra vracia 75 % obratu, bonus prichádza v priemere raz za 100 zatočení.
- Automat „B“: základná hra vracia iba 40 %, zvyšok je v zriedkavom bonuse, ktorý prichádza v priemere raz za 250 zatočení.
Na koľko zatočení v priemere vystačí rozpočet bez bonusu a s akou pravdepodobnosťou Renáta dovtedy aspoň raz uvidí bonus?
Riešenie.
- Automat „A“: za kolo sa v priemere minie 0,20 × 25 % = 0,05 eura, takže 20 eur vydrží zhruba 400 zatočení. Pravdepodobnosť, že za toľko kôl bonus nepríde ani raz, je (99/100)⁴⁰⁰ ≈ 1,8 % – teda asi 98 %, že príde.
- Automat „B“: za kolo sa minie 0,20 × 60 % = 0,12 eura, rozpočet vydrží asi 166 zatočení. Pravdepodobnosť bez bonusu: (249/250)¹⁶⁶ ≈ 51 %. Renáta zhruba s polovičnou šancou minie peniaze skôr, než sa ukáže „skutočná“ časť automatu.
- Ak na automate „B“ zníži stávku na 0,10 eura, rozpočet vydrží asi 333 kôl a šanca na bonus stúpne asi na 74 %.
Nižšia stávka RTP nezlepší – percentuálna cena zostáva rovnaká. Kúpi iba viac kôl, takže aj extrémny automat dostane viac príležitostí ukázať svoj bonus, kým sa rozpočet minie. Metódu na určenie výšky rozpočtu ponúka lekcia o plánovaní rozpočtu.
Skôr než otvoríš extrémny titul, zapíš si toto
- Škálu štúdia a zaradenie (Medium–Insane) – a to, že na tejto škále „nízka“ neexistuje.
- Hit rate a k nemu: každých koľko kôl príde v priemere jeden zásah.
- Výsledok RTP ÷ hit rate s vedomím, že typický zásah je menší.
- Maximálnu výhru ako zriedkavý vrchol, nie cieľ.
- Koľko zatočení vydrží tvoj rozpočet pri zvolenej stávke.
Ako ďalší krok si pozri lekciu o bonusových kolách: práve tam vzniká väčšina výkyvov extrémnych automatov.