Ha egy gép sokszor nyer, akkor kevésbé kockázatos, nem?
Nem feltétlenül, és a stúdiók saját adatai mutatják ezt a legszebben. A Red Tiger What The Fox Megaways játékánál a pörgetések 37,70%-a hoz valamilyen nyereményt, a stúdió mégis a skálája legfelső fokára, „Insane“ volatilitásra sorolja. A NetEnt Double Stacks viszont csak a körök 16,00%-ában fizet, és „Medium“ besorolású.
A gyakori találat tehát nem jelent nyugodt menetet. Sok nyeremény kisebb a tétnél, és a gép visszatérítésének nagy része néhány ritka, nagy eseményben gyűlik össze.
Volatilitás, találati arány, plafon: melyik mit mér?
| Fogalom | Mit mér | Mit nem mond meg |
|---|---|---|
| Volatilitás (szórás) | Mennyire szóródnak az eredmények az átlag körül: egyenletes kis nyeremények vagy hosszú csend és ritka nagy ütések. | Azt, hogy mikor jön a nagy nyeremény. |
| Találati gyakoriság (hit rate) | A körök hány százalékában jön bármekkora nyeremény – a tétnél kisebb is. | Azt, hogy a nyeremény nagyobb-e a tétnél. |
| Maximális nyeremény | A tét hányszorosa a legnagyobb lehetséges kifizetés egy körben vagy bónuszban. | Azt, hogy ezt reálisan valaha eléred. |
A három szám együtt ad képet. A volatilitás a stúdió összegző címkéje, a találati arány a „ritmus“, a plafon pedig megmutatja, mekkora rész lehet a visszatérítésből a ritka csúcsokba csomagolva. Az RTP-ről, amelyhez ezek mind viszonyulnak, az RTP-ről és a házelőnyről szóló lecke szól.
Négy NetEnt- és Red Tiger-slot egy sorba rendezve
A számok a stúdiók hivatalos oldaláról származnak. A Dukat.bet-en futó RTP-beállítás nem nyilvános, ezért az aktuális értéket mindig a játék info-paneljén nézd meg.
| Játék | RTP | Volatilitás | Találati gyakoriság | Max. nyeremény |
|---|---|---|---|---|
| Willy's Hot Chillies (NetEnt) | 96,00% | Medium | 21,00% | 1 000× |
| Double Stacks (NetEnt) | 96,10% | Medium | 16,00% | 1 700× |
| Dragons Clusterbuster (Red Tiger) | 95,78% | Extreme | 35,04% | 7 931× |
| What The Fox Megaways (Red Tiger) | 95,66% | Insane | 37,70% | 10 487× |
Figyeld meg: a két Medium gép találati aránya a legalacsonyabb, a plafonjuk viszont szerény. A két szélsőséges gép gyakran ad valamit, de a plafonja többszöröse a Medium gépekének. Ez nem ellentmondás. A cluster- és Megaways-mechanika sok apró, a tétnél gyakran kisebb nyereményt termel, a nagy kifizetés pedig ritka szorzós láncokból jön – a What The Foxnál például a teljes oszlopos wildok egyenként akár 7×-esre szorozzák a nyerési módokat.
A Willy's Hot Chillies a másik végletet mutatja. Halmozott szorzós wildjai és a Willy's Hot Wheel ellenére az 1 000×-es plafon kordában tartja a kilengést.
Mekkora egy átlagos találat? Egy osztás, amelyet a súgó nem végez el helyetted
Ha ismered az RTP-t és a találati arányt, egyetlen osztással kiszámolod, hogy egy nyerő kör átlagosan a tét hányszorosát hozza: RTP ÷ találati arány.
| Játék | Számolás | Átlagos nyeremény találatonként | Átlagosan ennyi körönként egy találat |
|---|---|---|---|
| Double Stacks | 96,10 ÷ 16,00 | kb. 6,0× | kb. 6,3 |
| Willy's Hot Chillies | 96,00 ÷ 21,00 | kb. 4,6× | kb. 4,8 |
| Dragons Clusterbuster | 95,78 ÷ 35,04 | kb. 2,7× | kb. 2,9 |
| What The Fox Megaways | 95,66 ÷ 37,70 | kb. 2,5× | kb. 2,7 |
Csakhogy ez átlag, és a szélsőséges gépeknél az átlagot a ritka óriásnyeremények húzzák fel. A What The Fox egy tipikus találata ezért jóval a 2,5× alatt marad, sokszor a tét alatt is. Egy Medium gépnél a tipikus és az átlagos találat közelebb van egymáshoz.
Az átlag itt félrevezet, a tipikus érték számít.
Medium, Extreme, Insane – és hol a lista alja?
A NetEnt és a Red Tiger szavas skálát használ: Medium, High, Extreme, Insane. Ezen a skálán „alacsony“ fokozat nincs, a Medium a legalsó lépcső. Ha tehát valahol „alacsony volatilitású NetEnt-gépről“ olvasol, az nem a stúdió besorolása.
Más gyártók számokat (például egy ötfokú skálát), ikonokat vagy semmit sem közölnek. A különböző skálák nem fordíthatók át egymásba egy az egyben: egy stúdió „High“ címkéje nem feltétlenül egyezik egy másik stúdió négyesével. Ezért csak egy stúdión belül hasonlíts, vagy a nyers számokat nézd egymás mellett.
Öt állítás a kilengésről: igaz vagy sem?
| Amit sokan hisznek | Ami valójában igaz | Hogyan ellenőrizd |
|---|---|---|
| Magas találati arány = alacsony kockázat. | A What The Fox Megaways 37,70%-kal is Insane besorolású. | Az info-panelen a találati arány és a volatilitás két külön sor – olvasd mindkettőt. |
| A Medium gép gyakran fizet. | A Double Stacks Medium, mégis csak nagyjából minden hatodik kör nyer. | Számold meg demóban, 60 pörgetésből hány hozott bármit. |
| A max. nyeremény az, amire reálisan számíthatsz. | A plafon a ritka csúcs, a legtöbb játékos soha nem éri el. | Nézd meg a súgóban, milyen feltételek kellenek a plafonhoz (bónusz, szorzók, teljes rács). |
| Nagyobb téttel hamarabb jön a nagy nyeremény. | A tét nem változtat az esélyeken, csak a kilengést növeli euróban. | Vesd össze a súgó szorzóit két tétszinten: a szorzók azonosak. |
| Egy extrém gép egy idő után „kiegyenlít“. | A körök függetlenek, a csend nem gyűjt nyereményt. | Jegyezd fel egy hosszabb demós sorozatban, mi jön a nyeretlen szakaszok után. |
A demó jól jön az ilyen számolásokhoz, de csak érzetet ad, nem mérést – erről a demójátékról szóló lecke ír bővebben.
Húsz euró, két gép: melyiknél fogy el előbb a pénz?
Gyakorlófeladat kitalált számokkal – nem a Dukat.bet adatai:
Réka 20 eurós kerettel, 0,20 eurós téttel játszik. Két kitalált gép közül választ, mindkettő 96%-os RTP-jű:
- „A“ gép: az alapjáték a forgalom 75%-át adja vissza, a bónusz átlagosan 100 pörgetésenként jön.
- „B“ gép: az alapjáték csak 40%-ot ad vissza, a többi egy ritka bónuszban van, amely átlagosan 250 pörgetésenként jön.
Hány pörgetésig tart ki átlagosan a keret bónusz nélkül, és mekkora eséllyel látja Réka legalább egyszer a bónuszt addig?
Megoldás.
- „A“ gép: körönként átlagosan 0,20 × 25% = 0,05 euró fogy, így a 20 euró nagyjából 400 pörgetésig tart. Annak esélye, hogy ennyi kör alatt egyszer sem jön bónusz, (99/100)⁴⁰⁰ ≈ 1,8% – vagyis kb. 98%, hogy jön.
- „B“ gép: körönként 0,20 × 60% = 0,12 euró fogy, a keret kb. 166 pörgetésig tart. Bónusz nélküli esély: (249/250)¹⁶⁶ ≈ 51%. Réka nagyjából fele-fele eséllyel fogy ki, mielőtt a gép „igazi“ része megmutatkozna.
- Ha a „B“ gépen 0,10 euróra csökkenti a tétet, a keret kb. 333 körig tart, és a bónusz esélye kb. 74%-ra nő.
A kisebb tét nem javítja az RTP-t – a százalékos ár ugyanaz marad. Csak több kört vesz, így a szélsőséges gép is több esélyt kap, hogy a keret elfogyása előtt megmutassa a bónuszát. A keret méretezéséhez a költségkeret tervezéséről szóló lecke ad módszert.
Mielőtt extrém címet nyitsz: ezt írd fel
- A stúdió skáláját és a besorolást (Medium–Insane) – és hogy ezen a skálán nincs „alacsony“.
- A találati arányt, és mellé: hány körönként jön átlagosan egy találat.
- Az RTP ÷ találati arány eredményét, tudva, hogy a tipikus találat ennél kisebb.
- A max. nyereményt mint ritka csúcsot, nem célt.
- Hogy a kereted hány pörgetést bír ki a választott téttel.
Következő lépésként nézd meg a bónuszkörökről szóló leckét: a szélsőséges gépek kilengésének java ott keletkezik.